wtorek, 3 października 2023

Hot spoty migracyjne

 Hot spoty migracyjne. Migracje na bieżąco

Kurs dla studentów i studentek studiów I, II i III stopnia.

Typ zajęć:

konwersatorium (30 godzin)

Termin zajęć:

czwartek 8:00-9:30, ul. Reymonta 4, sala 020

Forma i warunki zaliczenia:

  1. Max. 2 nieobecności (pozostałe podlegają odrabianiu; proszę o punktualność!)

  2. Streszczenia tekstów w formie konspektu

    0-6 konspektów = ocena cząstkowa: 2
    7-8 konspektów = ocena cząstkowa: 3
    9-10 konspektów = ocena cząstkowa: 4
    11 i więcej konspektów = ocena cząstkowa: 5

Konieczna jest bierna znajomość języka angielskiego.

Termin przesłania konspektu (max 1000 znaków ze spacjami) to poniedziałek wieczór przed zajęciami. 

Konspekt należy przesłać e-mailem: drkmwilczynski@gmail.com (jeśli nie otrzymasz potwierdzenia, oznacza to, że nie otrzymałem konspektu. Wówczas proszę o pilny kontakt!)

  1. Aktywność (aktywność liczona jest tak samo jak za streszczenia. Na każdych zajęciach można zyskać jednego plusa).

  2. Praca pisemna ok. 3000-3600 znaków ze spacjami LUB prezentacja w czasie zajęć.

Wszystkie braki (w konspektach, aktywności, kolokwiach itp.) można nadrabiać podczas dyżurów (po wcześniejszym kontakcie e-mail).

Opis kursu:

Jakie są przyczyny migracji na świecie? Dlaczego niektóre państwa są źródłem ruchów migracyjnych, a inne nie? W jaki sposób państwa i politycy reagują na ruchy migracyjne i przymusową migrację? Gdzie aktualnie dzieje się dużo w temacie migracji?

Celem kursu jest debata na temat migracji na bieżąco, w świetle aktualnych wydarzeń. 

Interdyscyplinarny kurs będzie czerpał z dziedzin takich jak geografia, historia, filozofia, teoria polityczna, edukacja medialna oraz studia międzykulturowe. Podczas zajęć będziemy analizować informacje na bieżąco, oceniać dostęp do informacji, dyskutować o tym, jak powinny wyglądać decyzje polityczne dotyczące danego kryzysu. 

Plan zajęć będzie dostosowywany do bieżących wydarzeń i analizy migracji z perspektywy informacji medialnych, opinii eksperckich itd. 


***

Literatura będzie udostępniana na bieżąco.


***


Prowadzący

dr Karol Wilczyński – organizator społeczności, strateg komunikacji i filozof. Ukończył na Akademii Artes Liberales doktorat z wyróżnieniem na temat filozofii arabskiej i islamistyki (temat: „Pojęcie filozofii w dziełach wczesnych myślicieli arabskich”). Prowadził badania z zakresu filozofii arabskiej na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium oraz University of Rochester. Absolwent Center for Leadership Poland. Jest współtwórcą takich organizacji jak A World of Neighbours, Grupa Granica czy Salam Lab. Aktualnie związany z Minority Rights Group. Uczy etyki w szkole podstawowej im. Mikołaja Reja w Krakowie.

Autor wielu reportaży na temat sytuacji uchodźców i muzułmanów w Europie i na Bliskim Wschodzie oraz Afryce Północnej. Odwiedził m.in. Aleppo w 2017 roku oraz obozy w Turcji, Libanie, Białorusi, Maroku, Włoszech, Niemczech oraz Litwie. Prowadzi warsztaty z zakresu edukacji medialnej oraz na temat islamu i procesów migracyjnych. 

Współpracuje z licznymi organizacjami międzynarodowymi i lokalnymi na rzecz wzmacniania praw człowieka oraz ochrony mniejszości i osób z doświadczeniem migracyjnym. Współtworzył strategie komunikacyjne w mediach społecznościowych podczas kampanii społecznych oraz kampanii wyborczych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz